Kobiety dla kobiet Fundacja Linki Kontakt # Forum # # F.A.Q.
 
 
 
Menu główne
Start
KOBIETY DLA KOBIET
KATALOG DOBRYCH STRON WWW
Czytelnia
PRAWO
ZDROWIE
TOŻSAMOŚĆ KOBIETY
DUCHOWOŚĆ
PRACA
EDUKACJA I ROZWÓJ
DOM
MOJE BEZPIECZEŃSTWO
MACIERZYŃSTWO
KONTAKT
Forum2
Galeria
Wiadomości
CHCESZ NAM POMÓC?
FEMINA
KULTURA
PODZIĘKOWANIA
W skrócie
 
Start arrow W skrócie arrow Narodowy Dzień Życia
Advertisement
Popularne
Narodowy Dzień Życia PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
W skrócie - Wiadomości
Wpisał: ndz   
13.03.2008.

JESTEM MAMĄ

To moja kariera 

Narodowy Dzień Życia
24 marca 2008

 

Narodowy Dzień Życia to święto uchwalone przez Sejm
Rzeczpospolitej Polskiej w 2004 roku. Z woli
Parlamentarzystów dzień 24 marca ma co roku skłaniać
nas do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością za
ochronę i budowanie szacunku dla życia.

    Macierzyństwo jest kobiecą odmianą rodzicielstwa. Rodzić to, według Słownika Języka Polskiego pod red. M. Szymczaka, "dawać początek czemuś, tworzyć, wywoływać, sprawiać coś". Rodzicielstwo może być ojcostwem albo macierzyństwem. Ojcostwo znam z obserwacji, macierzyństwo z własnego przeżycia. Będę mówić o tym, co znam z przeżycia, czyli o swoim doświadczeniu macierzyństwa. Zawsze, gdy była  w ciąży zdumiewający był dla mnie fakt, że sam początek życia dziecka pozostaje niedostępny świadomemu doświadczeniu matki, choć jest
przecież tak doniosły w skutkach. Można się go tylko domyślać, sięgać wyobraźnią - ciało nie przekazuje żadnych sygnałów. Dopiero po około dwóch tygodniach zaczyna zmieniać się samopoczucie: to moment, kiedy mała nowa istota "zagnieździła się".
    Język polski sugeruje, że ciało matki staje się gniazdem, domem dla nowego istnienia. Ciało matki jest tak skonstruowane, że przyjmuje do swego wnętrza drugą osobę. To niezwykłe doświadczenie "zajścia w ciążę" było dla mnie zawsze doświadczeniem ciała, psychiki i duszy, integralnym doświadczeniem całej osobowości. Wydaje mi się błędne i krzywdzące sprowadzanie ciąży do wymiaru tylko fizycznego, a zwłaszcza nadawanie jej rangi niższej niż wymiar psychiczny czy duchowy.(...)

Joanna Krupska
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”

    Macierzyństwo bywa postrzegane jako swoisty „wyrok”, który – dla dobra sprawy i rodziny – kobieta musi „odsiedzieć” w domu, by po kilku latach, odchowawszy już dzieci, wyfrunąć na zasłużoną wolność i wreszcie zaczerpnąć powietrza pełną piersią. A co z tymi spośród nas, którym zajmowanie się rodziną – nierzadko liczną – oraz prowadzenie domu – często całkiem sporego – wydaje się najodpowiedniejszą ścieżką kariery i najlepszym pomysłem na życie? No cóż, trzeba nauczyć się puszczania mimo uszu komentarzy dotyczących marnowania
sobie życia i całkowitego zaniku ambicji („I po co ona właściwie kończyła studia?”). A przecież, jeśli zastanowimy się przez chwilę nad tym, jakie role spełnia w rzeczywistości kobieta zajmująca się domem, okaże się, że jest to obszar tak szeroki i bogaty, iż naprawdę trudno znaleźć podobne przykłady w pracy poza domem. Kobieta, która pracuje w domu i wychowuje dzieci to jednocześnie:

• menedżer, który potrafi zarządzać zespołem i rozdzielać zadania, ustalać zasady i priorytety, planować wyjazdy i wycieczki, zachęcać i motywować do pracy, zarządzać różnego typu projektami etc.
• psycholog, który musi znać cechy osobowości wszystkich członków zespołu-rodziny, trafnie oceniać ich możliwości i umiejętności, potrzeby, talenty, mocne i słabe strony etc.
• negocjator rozwiązujący pojawiające się konflikty, pomagający stronom osiągnąć kompromis i wypełnić jego warunki etc.
• lekarz, który potrafi rozróżnić kilkanaście rodzajów kaszlu, prawdziwy ból brzucha od niechęci do pójścia do szkoły, zwykłą wysypkę od ospy i zdecydować o domowych sposobach leczenia zanim będzie możliwa lub konieczna wizyta u „prawdziwego” lekarza etc.
• pielęgniarka, która potrafi opatrzyć rany, wyjąć wbitą drzazgę, zrobić inhalację etc.
• dyrektor finansowy, który umie naciągnąć za krótką kołdrę, zaoszczędzić tam, gdzie wydaje się, że już nic nie da się zaoszczędzić etc.
• a oprócz tego: szef kuchni, krawcowa, zaopatrzeniowiec, mistrz kierownicy, ogrodnik, dekoratorka wnętrz, pracownik kulturalno-oświatowy, specjalista od kreowania wizerunku „firmy”, korepetytorka etc., etc, etc...

Anna Wardak – Akademia Familijna 

    Troska o estetyczny i zadbany wygląd nie jest fanaberią, lecz prawem każdej osoby. Dlaczego miałoby być inaczej w przypadku mam wychowujących dzieci i zajmujących się domem?
    Dbanie o siebie leży w naturze każdej kobiety w każdym wieku i w każdej roli życiowej. Inaczej doszlibyśmy do wniosku, że kobieta powinna starać się o ładny wygląd tylko do momentu zamążpójścia i urodzenia dzieci, a potem to już „wszystko jedno”. Taki wniosek byłby absurdalny. Dbałość o estetyczny, stosowny do okazji, miły dla oka wygląd to przecież część kultury osobistej każdego z nas. Matki, podobnie jak kobiety, które szykują się rano przed wyjściem do pracy, mają takie samo prawo, żeby codziennie zadbać o swój wygląd. Pomyślmy - kobieta zaangażowana w pracę zawodową, która wychodzi rano do biura i śpieszy się, żeby zdążyć na określoną godzinę za każdym razem znajduje kilka chwil na zrobienie szybkiego makijażu, skompletowanie odpowiedniego stroju i ułożenie włosów. Podobnie mama, która od rana ma zaplanowane różne zajęcia, ma prawo umieścić w tym planie kilka chwil dla siebie, żeby potem przez cały dzień wyglądać dobrze.

Lidia Tkaczyńska – Stowarzyszenie Edukacja i Media

WIECEJ....>>> 

Zmieniony ( 13.03.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Vinci