Kobiety dla kobiet Fundacja Linki Kontakt # Forum # # F.A.Q.
 
 
 
Menu główne
Start
KOBIETY DLA KOBIET
KATALOG DOBRYCH STRON WWW
Czytelnia
PRAWO
ZDROWIE
TOŻSAMOŚĆ KOBIETY
DUCHOWOŚĆ
PRACA
EDUKACJA I ROZWÓJ
DOM
MOJE BEZPIECZEŃSTWO
MACIERZYŃSTWO
KONTAKT
Forum2
Galeria
Wiadomości
CHCESZ NAM POMÓC?
FEMINA
KULTURA
PODZIĘKOWANIA
W skrócie
 
Start arrow ZDROWIE arrow Aborcja arrow RU-486 - historia powstania
Advertisement
Popularne
RU-486 - historia powstania PDF Drukuj Email
Oceny: / 4
KiepskiBardzo dobry 
ZDROWIE - Aborcja

RU-486 (mifepristone) uszkadza śluzówkę wyścielającą ściany macicy, a tym samym odcina dopływ pokarmu do rozwijającego się w niej dziecka. Mizoprostol podawany dwa dni później powoduje silne skurcze macicy i krwawienia mające usunąć martwy już płód z łona matki [Julia Dum, The Washington Times, 2003]

Historia

 

            Preparat chemiczny RU-486 (mifepristone, C29H35N02) został stworzony na początku lat osiemdziesiątych XX wieku we Francji przez prof. Etienne-Emile Beaulieu,  pracującego dla firmy farmaceutycznej Roussel-Uclaf SA. Preparat ten pierwotnie oznaczony symbolami ZK 95.890, został później sklasyfikowany jako Roussel-Uclaf 38486, w skrócie RU-486. Po raz pierwszy został zalegalizowany i dopuszczony do sprzedaży we Francji w 1988 r. Od 1968 r. jednym z większych udziałowców firmy Roussel-Uclaf był niemiecki koncern Hoechst AG.  Hoechst to jedna z trzech firm wydzielonych przez Amerykanów po II wojnie światowej (w 1951 r.) z Interessengemeinschaft Farbenindustrie AG (I.G. Farben), znanej powszechnie m. inn. z produkcji Cyklonu B (cyjanowodoru) używanego przez Niemców do masowej zagłady więźniów w komorach gazowych, współudziału w zbrodniczych eksperymentach medycznych przeprowadzanych w obozach koncentracyjnych m.in. w Buchenwaldzie, Auschwitz czy Ravensbruck oraz z wykorzystywania więźniów obozów do niewolniczej pracy. Tak więc firma, w której wynaleziono i rozpoczęto produkcję tego współczesnego „ludzkiego pestycydu” — RU-486, jest w prostej linii spadkobiercą producenta Cyklonu B. Trudno bez dogłębnych badań historycznych ocenić, czy związek ten ma wyłącznie charakter przypadkowy, a jego znaczenie jest tylko symboliczne. Niektórzy autorzy uważają, że ta zależność ma głębszy charakter. Artur Marek Wójtowicz w artykule „Żywa historia” napisał wprost, że pierwsze eksperymenty nad preparatem typu RU-486 miały miejsce już 1 sierpnia 1944 r. na oddziale chorych w Monowicach — części niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, w której mieściły się zakłady I.G. Farben (Wójtowicz, 2004). W obozie oświęcimskim miały miejsce barbarzyńskie doświadczenia prof. dr Carla Clauberga, dr Paula Gebla i dr Horsta Shumanna nad sterylizacją chemiczną i radiologiczną, a także doświadczenia nad kastracją oraz prawdopodobnie nad sztucznym zapładnianiem (Klee 2001; Zeszyty Oświęcimskie nr 10, 1968 s~93, 109 i 119).

            Trudno nie zauważyć szczególnych zainteresowań hitlerowskich badaczy, koncentrujących się głównie na zagadnieniach przekazywania życia. Warto tutaj wspomnieć, że wspomniany dr Gebel był urlopowanym chemikiem firmy Schering Werke, która od kilkudziesięciu lat jest liderem na rynku antykoncepcji hormonalnej i środków wczesnoporonnych (wkładki wewnątrzmacicznej). W Auschwitz, w celu bezoperacyjnej sterylizacji więźniarek „chemik z koncernu Schering Werke,              dr Johann Gebel, przygotowywał specjalny płyn, który wstrzykiwano do części rodnych kobiet” (Zeszyty Oświęcimskie, Numer Specjalny IV 1991, s.94). Clauberg zaświadczył wprawdzie, że firma Scheriug nie orientowała się w tym, jakie eksperymenty będzie przeprowadzać Gebel w Auschwitz (Klee 2001, s. 419-429), jednak badacz tego zagadnienia, doc. dr Jan Sehn, pisząc o lekarzach prowadzących eksperymenty w obozach koncentracyjnych stwierdził, że „pozostawali oni na usługach ciężkiego przemysłu i eksperymenty na więźniach przeprowadzali w wykorzystaniu korzystnych dla siebie kontraktów, np. dr Gebel z koncernem Schering-Werke” (Zeszyty Oświęcimskie, nr 2, 1958, s. 5). Wiadomo także, że w Oświęcimiu przeprowadzano przymusowe aborcje bez względu na wiek dziecka, a do wywoływania przedwczesnych porodów wykorzystywano wstrzykiwane domięśniowo środki chemiczne (Zeszyty Oświęcimskie, nr 15, 1974, s. 69).

            Obecnie RU-486 ( mifepristone ) produkowany jest przez Exelgyn Laboratories SA i rozprowadzany w krajach poza USA jako Mifegyne oraz dystrybuowany na terenie USA jako Mifeprex przez Danco Laboratories LLC, na podstawie licencji otrzymanej z The Population Council. Mifepriston produkowany jest także i rozprowadzany w Chinach.

ŹRÓDŁO: SŻ 1/2005 

 
« poprzedni artykuł
 
Vinci