Kobiety dla kobiet Fundacja Linki Kontakt # Forum # # F.A.Q.
 
 
 
Menu główne
Start
KOBIETY DLA KOBIET
KATALOG DOBRYCH STRON WWW
Czytelnia
PRAWO
ZDROWIE
TOŻSAMOŚĆ KOBIETY
DUCHOWOŚĆ
PRACA
EDUKACJA I ROZWÓJ
DOM
MOJE BEZPIECZEŃSTWO
MACIERZYŃSTWO
KONTAKT
Forum2
Galeria
Wiadomości
CHCESZ NAM POMÓC?
FEMINA
KULTURA
PODZIĘKOWANIA
W skrócie
 
Start arrow PRAWO arrow Prawo pracownicze arrow ZUS - zasiłek macierzyński
Advertisement
Popularne
ZUS - zasiłek macierzyński PDF Drukuj Email
Oceny: / 15
KiepskiBardzo dobry 
PRAWO - Prawo pracownicze

    Zasiłek macierzyński przysługuje matce, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym objęci są pracownicy (tj. osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę), a przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą oraz zleceniobiorcy mogą być objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Osoba prowadząca działalność może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, i jeśli terminowo i w całości opłaca składki – uzyska zasiłek macierzyński, jak i inne świadczenia pieniężne w razie choroby.
Także matka, która jest zleceniobiorcą – o ile jest zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i również korzystać ze wszelkich jego przywilejów, w tym z zasiłku macierzyńskiego

Wymiar zasiłku macierzyńskiego

Dla pracowników.
Zasiłek macierzyński jest wypłacany pracownicom w wysokości 100% podstawy wymiaru, tzn. w wysokości średniego wynagrodzenia z ostatnich 6 miesięcy przed porodem.

Dla osób prowadzących działalność.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego dla pań, które prowadzą działalność gospodarczą i pozostają w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym, zależy od tego, jak wysokie płaciły składki, tj. od jakiej podstawy wymiaru. Bo właśnie ta podstawa wymiaru równa jest wysokości zasiłku macierzyńskiego.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Vinci