Kobiety dla kobiet Fundacja Linki Kontakt # Forum # # F.A.Q.
 
 
 
Menu główne
Start
KOBIETY DLA KOBIET
KATALOG DOBRYCH STRON WWW
Czytelnia
PRAWO
ZDROWIE
TOŻSAMOŚĆ KOBIETY
DUCHOWOŚĆ
PRACA
EDUKACJA I ROZWÓJ
DOM
MOJE BEZPIECZEŃSTWO
MACIERZYŃSTWO
KONTAKT
Forum2
Galeria
Wiadomości
CHCESZ NAM POMÓC?
FEMINA
KULTURA
PODZIĘKOWANIA
W skrócie
 
Start arrow W skrócie arrow Czytam, więc myślę
Advertisement
Popularne
Czytam, więc myślę PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
W skrócie - Wiadomości
Wpisał: Olga   
12.07.2007.
Mówi się, że czytanie jest dla umysłu tym, czym dla ciała ruch. Czasopismo „Miś” przez 50 lat swojego istnienia zawsze wspierało czytanie najmłodszych. Współcześnie, wśród zalewu krzykliwych pisemek dla dzieci, jest to jedna z tych nielicznych gazet, której nie wystarczy dziecku kupić. „Misia” trzeba dziecku potem przeczytać! Czytam, więc myślę

Czytanie to inwestycja w rozwój dziecka, która poszerza jego słownictwo, rozwija wyobraźnię, uczy słuchać, podnosi poczucie godności oraz zachęca do pozytywnych reakcji społecznych. Wyliczanka mogłaby być dłuższa. Badania naukowe potwierdzają, że intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci, którym się czyta od najmłodszych lat, jest o 30 proc. szybszy niż u ich nieczytających rówieśników. Dzieci, które dużo czytają, osiągają lepsze wyniki w nauce. Chętnie włączają się w życie szkoły i uczestniczą w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych. Są pewne siebie, komunikatywne i elokwentne. Z kolei ci uczniowie, którzy nie wyrobili w sobie nawyku czytania, mają potem problemy ze zrozumieniem najprostszych instrukcji. Nic dziwnego, że kraje Unii Europejskiej uważają umiejętność czytania za niezbędny czynnik rozwoju gospodarczego. W Roku Misia redakcja pisma „Miś” jeszcze bardziej niż dotychczas wspiera czytanie. Wydawnictwo organizuje wraz z Zakładem Naukowym im. Ossolińskich i Fundacją ABCXXI spotkania z literaturą dla najmłodszych.

Wędrująca Biblioteka

Ideą przedsięwzięcia Wędrująca Biblioteka jest porozumienie instytucji oraz ludzi działających na rzecz książki (pisarzy, ilustratorów książek, wydawców, bibliotekarzy, animatorów kultury, nauczycieli) w trosce o rozwój czytelnictwa dzieci i młodzieży. Od kwietnia do grudnia w szkołach, przedszkolach i bibliotekach 7 województw zaplanowano łącznie 328 spotkań z udziałem 20 autorów. Przewidywana liczba uczestników akcji to ponad 24.100 osób. Dotychczas Wędrująca Biblioteka zagościła w województwie lubuskim, opolskim, dolnośląskim i podkarpackim. Swoje utwory czytali lub będą czytać dzieciom tacy pisarze jak Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Na trasach przejazdu odbywają się również otwarte spotkania autorskie, kiermasze książek, konkursy, zabawy i wiele innych imprez okolicznościowych promujących książkę. Inicjatorem akcji jest Zakład Naukowy im. Ossolińskich, zaś patronuje mu między innymi „Miś”.

Misiowe Spotkania

Podobną formułę do Wędrującej Biblioteki ma akcja zorganizowana przez redakcję „Misia”. W ramach skierowanych do trochę młodszych dzieci tzw. Misiowych Spotkań odbywających się w przedszkolach i bibliotekach swoje bajki czytają głównie autorzy piszący do „Misia”, ale także specjalnie zaproszeni goście. - O randze naszej imprezy niech świadczy to, że udział w nich wziął już m. in. patron honorowy Roku Misia minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski – mówi Ewa Rekosz, dyrektor wydawniczy „Misia”.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Vinci