Kobiety dla kobiet Fundacja Linki Kontakt # Forum # # F.A.Q.
 
 
 
Menu główne
Start
KOBIETY DLA KOBIET
KATALOG DOBRYCH STRON WWW
Czytelnia
PRAWO
ZDROWIE
TOŻSAMOŚĆ KOBIETY
DUCHOWOŚĆ
PRACA
EDUKACJA I ROZWÓJ
DOM
MOJE BEZPIECZEŃSTWO
MACIERZYŃSTWO
KONTAKT
Forum2
Galeria
Wiadomości
CHCESZ NAM POMÓC?
FEMINA
KULTURA
PODZIĘKOWANIA
W skrócie
 
Start arrow ZDROWIE arrow Płodność arrow Miesiączka a owulacja
Advertisement
Popularne
Miesiączka a owulacja PDF Drukuj Email
Oceny: / 223
KiepskiBardzo dobry 
ZDROWIE - Płodność
Wpisał: Wiesia Niścior   
30.12.2005.

Miesiączka a owulacja

 Wiesia Niścior

Czym różni się miesiączka od owulacji „na oko widać”, ale co jest ważniejsze? Co jest podstawą? Można się nad tym zastanowić.

Cykl miesiączkowy

U zdrowej kobiety można zauważyć miesięczne cykle, czyli takie okresy przemian w jej organizmie, w których powstają warunki umożliwiające poczęcie i wczesny rozwój dziecka.

Zdrowy organizm kobiety każdego miesiąca przygotowuje się do poczęcia i stwarza warunki do tego by nowo powstałe dziecko mogło się rozwijać. Długość cyklu oblicza się od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego wystąpienie następnej.

W tym czasie można wyodrębnić trzy podstawowe fazy:

  • Faza krwawienia

  • Faza temperatur niższych – dojrzewania komórki jajowej – szczególnego działania hormonów - estrogenów

  • Faza temperatur wyższych – ciałka żółtego – szczególnego działania hormonów progesteronu

Kobiecie, która ma cykle 24 – 35 dniowe, w których faza wyższych temperatur trwa minimum 11 dni , można powiedzieć, że ma cykle prawidłowe. Często jeszcze w literaturze można znaleźć informacje, że prawidłowy cykl trwa 26 – 28 dni, ale dziś trudno już spotkać kobietę o takich regularnościach.

Czym jest miesiączka?

Miesiączka, inaczej menstruacja (będę używała tych dwóch określeń naprzemiennie), jest procesem występującym u kobiety od okresu dojrzewania (menarche) do okresu przekwitania (menopauza): z jamy macicy poprzez kanał szyjki i pochwę na zewnątrz wypływa krew ze strzępkami złuszczonej błony czynnościowej i śluzem. Trwa ok. 3-4 dni, czasem dłużej.

Jak dochodzi do wystąpienia miesiączki?

Miesiączka jest wynikiem zmian błony śluzowej jamy macicy, zachodzących pod wpływem hormonów płciowych .

W błonie śluzowej macicy wyróżniamy dwie warstwy:

  • warstwę podstawową

  • warstwę czynnościową


Błona czynnościowa w cyklu miesięcznym podlega czterem fazom zmian:

  • Faza wzrastania

  • Faza wydzielnicza

  • Faza niedokrwienna

  • Faza złuszczania, czyli krwawienie miesiączkowe

Faza wzrastania– inaczej poliferencji- rozpoczyna się z końcem krwawienia miesiączkowego ( od 5 dnia cyklu ) i trwa do utworzenia się ciałka żółtego. Pod wpływem działania estrogenów następuje rozplen komórek błony śluzowej , której grubość wzrasta z 0,5 mm do 12- 14 mm.

Faza wydzielnicza– inaczej sekrecyjna – przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja. Występuje ona pod wpływem hormonu ciałka żółtego – progesteronu i trwa 10 – 12 dni. Charakteryzuje się obrzmieniem błony śluzowej i wzmożoną sekrecją jej gruczołów, które zaczynają wydzielać śluz i glikogen.

Faza niedokrwienna-  następuje gdy nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Poziom progesteronu obniża się. Tętnice spiralne błony śluzowej ulegają obkurczeniu, zmniejsza się dopływ krwi do błony śluzowej, przez co staje się ona na wiele godzin blada. Dokrwienie upośledza odżywianie, wskutek czego powstają ogniska martwicze.

Faza złuszczania czyli krwawienie miesiączkowe, następuje wskutek ponownego otwarcia się obkurczonych tętnic. Pod naporem napływającej krwi naczynia krwionośne pękają, a wynaczyniona krew „ odrywa ” martwiczo zmienione warstwy błony śluzowej i wraz z wydzieliną gruczołów przedostaje się do jamy macicy i wypływa przez kanał szyjki i pochwę na zewnątrz.

Podczas menstruacji następuje utrata około 35 ml krwi i ok. 35 ml płynu surowiczego.

Warto podkreślić, że miesiączka to nie tylko krew, ale to również martwicze tkanki błony śluzowej i wydzielina gruczołów.

W czasie cyklu kobieta może zauważać krwawienia nie będące miesiączką nazwiemy je ( wg prof. Rotzera ) krwawieniami śródcyklicznymi.


Miesiączką nazywamy takie krwawienie, które występuje po co najmniej trzy dniowej fazie temperatury wyższej.


Kobieta obserwująca comiesięczne zmiany zachodzące w jej płodności bez problemu odróżni menstruacje od krwawienia śródcyklicznego.


Pierwsze metody naturalnego planowania rodziny oparte były na obliczaniu okresu płodności biorąc pod uwagę długość cyklu, czy też datę miesiączki (metoda kalendarzykową, czy metoda rytmu)

Metody te okazały się zawodne, ponieważ nie możemy oczekiwać, że cykl teraźniejszy będzie identyczny jak poprzednie.

Przychodzą do poradni kobiety i żalą się, że na długość ich cyklu wpływa stres, zmiana klimatu, nieregularny tryb życia, więc jak można stosować naturalne metody planowania rodziny ( myślą o metodzie kalendarzykowej). Odpowiadam że taką metodę trudno stosować, by prawidłowo rozpoznać dni płodności od niepłodności. Mamy jednak coś innego do zaproponowania.


Menstruacja jest najbardziej widocznym objawem w cyklu miesiączkowym, ale najważniejszym jest jajeczkowanie.


Czym jest jajeczkowanie?


Jajeczkowanie jest zjawiskiem kulminacyjnym cyklu i dzieli cykl na dwie fazy:


- faza dojrzewania komórki jajowej - przed jajeczkowaniem i


- faza ciałka żółtego – po jajeczkowaniu.

W jajniku kobiety już od urodzenia znajduje się wiele tysięcy pęcherzyków pierwotnych z niedojrzałymi komórkami jajowymi. Od momentu dojrzewania w każdym cyklu pewna liczba pęcherzyków, pod wpływem hormonu gonadotropowego przysadki – folikulostymuliny – FSH, zaczyna ulegać zmianom, doprowadzającym do powstania tzw. pęcherzyków wtórnych. Niektóre z pęcherzyków wtórnych zamienią się w pęcherzyki jajnikowe dojrzewające, z których to wyłoni się jeden – pęcherzyk Graffa – i podczas gdy on będzie nadal wzrastał, inne pęcherzyki zanikną. Gdy pęcherzyk Graffa osiągnie dojrzałość- ma wtedy ok. 2 cm średnicy - z przysadki wydziela się hormon luteinizujący – LH – który doprowadza do jajeczkowania oraz utworzenia się ciałka żółtego. Pod wpływem hormonu LH następuje pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie z niego komórki jajowej, która natychmiast zostaje przechwycona przez strzępki jajowodu i wprowadzona do jego światła.

Moment pęknięcia komórki pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej z jajnika nazywamy jajeczkowaniem czyli owulacją.

Jeżeli przysadka mózgowa nie wydzieliłaby hormonu LH, do owulacji nie doszłoby nawet gdyby pęcherzyk był dostatecznie rozwinięty.


Czasami zdarza się, że spośród wielu pęcherzyków więcej niż jeden osiągnie pełną dojrzałość i z jajnika uwolni się kilka komórek jajowych. Gdyby w takim cyklu doszło do zapłodnienia, byłaby ciąża mnoga. Zawsze jednak pęknięcie pęcherzyków odbywa się w jednym czasie i tylko raz w cyklu, nawet w tym najdłuższym. W każdym cyklu ma miejsce tylko jedno jajeczkowanie.


W światowej literaturze niej jest znany ani jeden przypadek wystąpienia u kobiety dodatkowego jajeczkowania, ani fakt zajścia w ciąże w okresie niepłodności po jajeczkowaniu. U każdej kobiety natomiast mogą wystąpić cykle bezowulacyjne.


Jajeczkowanie a miesiączka


Jajeczkowanie jest punktem odniesienia przy ustalaniu czasu płodności, a nie jak kiedyś uważano - miesiączka. Tylko w tym czasie może dojść u kobiety do poczęcia. Uwolniona komórka jajowa żyje od 6 do 24 godzin, a więc w każdym cyklu kobieta jest płodna maksymalnie 24 godziny.


Jak więc możliwe jest zapłodnienie przy tak krótkim życiu komórki jajowej ?” pytają kobiety słysząc takie informacje.

Dobrze sobie uświadomić, że płodność można rozpatrywać osobowo –np. płodność danej kobiety, ale żeby doszło do poczęcia nowego życia potrzeba płodności małżeńskiej. Oto mężczyzna jest płodny stale. Jego gruczoły płciowe produkują plemniki od momentu dojrzewania do późnej starości. Plemnik w drogach rodnych kobiety, przy sprzyjających warunkach, może przeżyć 3 do 5, a nawet do 7 dni, i tyle czasu może czekać na komórkę jajową Dlatego mówimy o płodności pary małżeńskiej, czyli wspólnej płodności kobiety i mężczyzny i mówimy o dniach płodności, a nie o dniach płodnych.


Istnieje ścisła zależność czasowa pomiędzy jajeczkowaniem, a występującą po nim miesiączką. Miesiączka bowiem występuje tylko wtedy, gdy uwolniona z jajnika w czasie owulacji komórka jajowa nie została zapłodniona. Ma to zawsze miejsce pomiędzy 12 a 16 dniem po jajeczkowaniu.


Warto zapamiętać, że to jajeczkowanie, chociaż nie tak spektakularne jak miesiączka, jest najistotniejszym momentem w cyklu miesięcznym kobiety.

 {mos_sb_discuss:18}


Zmieniony ( 24.04.2010. )
 
« poprzedni artykuł
 
Vinci