Kobiety dla kobiet Fundacja Linki Kontakt # Forum # # F.A.Q.
 
 
 
Menu główne
Start
KOBIETY DLA KOBIET
KATALOG DOBRYCH STRON WWW
Czytelnia
PRAWO
ZDROWIE
TOŻSAMOŚĆ KOBIETY
DUCHOWOŚĆ
PRACA
EDUKACJA I ROZWÓJ
DOM
MOJE BEZPIECZEŃSTWO
MACIERZYŃSTWO
KONTAKT
Forum2
Galeria
Wiadomości
CHCESZ NAM POMÓC?
FEMINA
KULTURA
PODZIĘKOWANIA
W skrócie
 
Start arrow PRAWO arrow Prawa rodziny arrow Komitet ONZ
300x50
Popularne
Komitet ONZ PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
PRAWO - Prawa rodziny
Wpisał: C-FAM   
18.02.2012.

Komitet ONZ tymczasowo odmawia poparcia grupie proaborcyjnej oraz antykatolickiej

Timothy Herrmann

NOWY JORK, 17 lutego (C-FAM)

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zdawałoby się nieistotny komitet nadzorujący ONZ odbył spotkanie, którego wynik jest niezaprzeczalnie znaczący. Obarczony zadaniem przejrzenia wniosków setek grup poparcia ubiegających się o uzyskanie oficjalnego statusu oraz włączenie do Narodów Zjednoczonych komitet ostatecznie nie zalecił dopuszczenia kilku kontrowersyjnych organizacji proaborcyjnych i antykatolickich.

 

 

Jedną z najbardziej problematycznych organizacji wnioskujących o rekomendację była argentyńska organizacja pozarządowa, „Católicas por el Derecho a Decidir Cordoba.” Organizacja ta należy do międzynarodowej sieci grup proaborcyjnych w Ameryce Łacińskiej, założonej we współpracy z amerykańską organizacją Catholics for Choice (Katolicy na rzecz Wyboru). Organizacja Catholics for Choice (CFC) jest prawdopodobnie najbardziej znana z bezpośredniego wystąpienia przeciwko Kościołowi Katolickiemu poprzez twierdzenie, że można być jednocześnie Katolikiem i popierać aborcję.

Organizacji odmówiono rekomendacji, gdy przedstawiciel z Pakistanu zwrócił uwagę, że nazwa na wniosku różni się od nazwy, pod którą organizacja ta jest zarejestrowana we własnym kraju. Watykan w dalszych wyjaśnieniach dodał, że według prawa argentyńskiego Kościół Katolicki jest uznawany za instytucję publiczną, a ta organizacja nie mogła użyć w swojej nazwie słowa „Katolicki” bez zgody Kościoła. Dopuszczenie organizacji pod nazwą „Católicas por el Derecho a Decidir Cordoba”, nie zaś pod uznaną prawnie nazwą „Associación Civil Por El Derecho a Decidir” doprowadziłoby do podważenia prawa argentyńskiego.

Rekomendacji nie otrzymała też inna organizacja proaborcyjna, Women Deliver. Jest to organizacja kierowana przez zwolenników aborcji, obnoszących się z hasłami ochrony zdrowia kobiet ciężarnych i położnic po to, aby prowadzić kampanię na rzecz szerszego uznania „praw” do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w skali międzynarodowej. Podczas spotkania organizacji zadano szereg pytań związanych z jej członkowstwem, misją oraz działaniami w ramach organizacji ONZ, na przykład w Funduszu Ludnościowym ONZ (UNFPA). Ostatecznie organizacja nie uzyskała aprobaty komitetu ponieważ delegaci z krajów zasiadających w komitecie nie uzyskali satysfakcjonujących odpowiedzi.

Dwukrotnie podczas sesji komitet został wciągnięty w burzliwą dyskusję na temat austriackiej grupy obrony praw homoseksualistów „Homosexuelle Initiative Wien”. Pomijając fakt, że delegat z Maroko nie uzyskał satysfakcjonujących go odpowiedzi na zadane przez komitet pytania, poszczególni członkowie komitetu, w tym przedstawiciele Watykanu, wyrazili zaniepokojenie brakiem powagi z jakim grupa zdawała się traktować proces zatwierdzenia.

Delegat Watykanu zapytał w szczególności o kontrowersyjne twierdzenie organizacji, że jednym krajem w Unii Europejskiej z niższym progiem wiekowym uprawniającym do zawarcia związku niż Austria, jest Watykan, w którym wynosi on „dwanaście lat”. Watykan nie tylko zwrócił uwagę, że takie prawo w Watykanie nie obowiązuje, lecz objaśnił, że Prawo Kanoniczne tylko wspomina o progu wiekowym uprawniającym do zawarcia małżeństwa, który w żadnym wypadku nie wynosi dwanaście lat. Zważywszy, że oświadczenie grupy było nieprawidłowe zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym oraz że stanowiło atak bezpośrednio szkalujący Watykan, zażądano poprawienia wniosku grupy przed jego rozpatrzeniem do dalszej rekomendacji. 

Komitet nadzorujący składający się z dziewiętnastu członków to główna droga dostępu dla wszelkich organizacji pozarządowych ubiegających się o uzyskanie oficjalnego statusu doradczego w ONZ.  Jej celem jest drobiazgowe sprawdzenie działalności każdej organizacji oraz decyzja, czy wydać jej rekomendację do ostatecznego zatwierdzenia przez Radę Gospodarczo-Społeczną (ECOSOC).


 
następny artykuł »
 
Vinci