Kobiety dla kobiet Fundacja Linki Kontakt # Forum # # F.A.Q.
 
 
 
Menu główne
Start
KOBIETY DLA KOBIET
KATALOG DOBRYCH STRON WWW
Czytelnia
PRAWO
ZDROWIE
TOŻSAMOŚĆ KOBIETY
DUCHOWOŚĆ
PRACA
EDUKACJA I ROZWÓJ
DOM
MOJE BEZPIECZEŃSTWO
MACIERZYŃSTWO
KONTAKT
Forum2
Galeria
Wiadomości
CHCESZ NAM POMÓC?
FEMINA
KULTURA
PODZIĘKOWANIA
W skrócie
Sonda
Ile masz dzieci?
 
 
Start arrow MACIERZYŃSTWO arrow Być Mamą arrow Papieska Akademia "Pro Vita" promuje macierzyństwo
300x50
Popularne
Papieska Akademia "Pro Vita" promuje macierzyństwo PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
MACIERZYŃSTWO - Być Mamą
Wpisał: rv   
01.02.2012.

Papieska Akademia "Pro Vita" promuje macierzyństwo

Watykan, 25.08.2011

Macierzyństwo powinno odzyskać pierwotne znaczenie jako dar Boży i nie może być traktowane niczym choroba. Takiego zdania jest prezes Papieskiej Akademii „Pro Vita”. W wywiadzie udzielonym agencji ACI/EWTN bp Ignacio Carrasco de Paula zwrócił uwagę, że coraz częściej na wieść, że ktoś spodziewa się dziecka, reakcją bywa nie radość i gratulacje, ale zaniepokojenie czy wręcz współczucie dla danej osoby. Poinformował on także, iż na luty 2012 r. przewidziane jest posiedzenie tej instytucji poświęcone „prokreacji godnej człowieka” oraz obronie i wspieraniu macierzyństwa.

Kierowana przez duchownego z Opus Dei Papieska Akademia „Pro Vita” zajmowała się ostatnio m.in. syndromem poaborcyjnym, tak gdy chodzi o diagnozę, jak i sposoby leczenia. Akademia rozpatruje też nowe problemy etyczne związane np. z tworzeniem tzw. banków krwi pępowinowej czy leczeniem bezpłodności. W pierwszym przypadku bp Carrasco zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo komercjalizacji materiału do produkcji komórek macierzystych. W drugim – na pokusę manipulacji przy okazji zapłodnienia pozaustrojowego. Kolejne problemy to praktyczna nieobecność kryteriów moralnych przy doborze ludzkich zarodków przeznaczonych do umieszczenia w łonie matki oraz zabijanie już w łonie matki tzw. nadliczbowych embrionów.

Inną kwestią, którą zajmuje się Papieska Akademia „Pro Vita”, jest promowanie skutecznych metod leczenia bezpłodności, które nie odwołują się do wątpliwych etycznie technik. Ponadto watykańscy etycy podejmują sprawę kresu ludzkiego życia. Chodzi nie tylko o medyczne i biologiczne zdefiniowanie ustania czynności życiowych, ale także o stosunek do osób terminalnie chorych. „Ta sytuacja jest dla nich wielką próbą – stwierdził bp Carrasco. – Stąd potrzebują one szczególnej pomocy i to nie tylko rozumianej w sensie technicznym, ale także pomocy osobowej, uczuciowej, zrozumienia i uznania ich godności”. „To nie jest tak, że ludzie ci nie obchodzą już społeczeństwa, czy też stali się bezużytecznymi bytami, które nie mają nic do powiedzenia” – zaznaczył prezes Papieskiej Akademii „Pro Vita”.

tc/rv

(rv/XX, © Radio Vaticana 2011)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Vinci